XIV Turniej Kmita Cup - Juniorzy młodsi i Juniorzy

W dniach 2-3 grudnia, hala Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabierzowie, stała się areną zmagań piłkarskich w kategoriach Junior młodszy (sobota) i Junior (niedziela), rozgrywanych w ramach XIV edycji Turnieju Kmita Cup. W obu kategoriach wystąpiło po 12 zespołów, podzielonych najpierw na trzy grupy po cztery drużyny, z których awans do fazy pucharowej uzyskiwały po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Zajęcie czołowych lokat w grupie, oznaczało walkę w półfinale. To właśnie ten etap przy takiej formule zawodów dostarcza zwykle wielu emocji i jest jednym z najciekawszych w całym dniu rozgrywek. Nie inaczej było i tym razem. Wygrani z półfinałów walczyli następnie o miejsca 1-3, zaś pokonani o pozycje 4-6. Drużyny, którym nie powiodła się sztuka wyjścia z grupy, musiały skupić się z kolei na walce o dalsze miejsca, czyli lokaty 7-12.  

W sobotniej rywalizacji juniorów młodszych (zawodnicy z rocznika 2001 i młodsi), mecze fazy grupowej obfitowały w wiele goli i efektownych akcji. Nie brakowało spięć, emocji i sportowej walki o każdy centymetr hali. Dość pewny awans do półfinałów wywalczyły ekipy AP Kmity „A” Zabierzów, Dalinu „A” Myślenice, Słowika Olkusz, Prokocimia Kraków oraz AP Gołcza. Do ostatniej chwili trwała zażarta walka o drugie miejsce w grupie C. Ostatecznie przypadło ono AP Kmicie „B” Zabierzów, za sprawą wygranej z bezpośrednim rywalem – Prądniczanką „A” Kraków 2-1.    

W półfinałach najbardziej wyrównane okazało się starcie Dalinu „A” Myślenice z Prokocimiem Kraków. W regulaminowym czasie gry padł wynik bezbramkowy i dopiero po rzutach karnych, ekipa z Krakowa mogła cieszyć się z wygranej. Emocji nie zabrakło także w meczu AP Kmity „A” Zabierzów z Akademią Piłkarską z Gołczy. Gospodarze zwyciężyli 1-0 i w związku z tym także oni liczyli się w walce o końcowy triumf. Stawkę finalistów uzupełnił Słowik Olkusz, który bez większych problemów rozprawił się z AP Kmitą „B” Zabierzów. 

Najbardziej zacięta walka przypadła jednak dopiero w trzyzespołowych finałach turnieju. Rozpoczęła się ona od podziału punktów w meczu Prokocim Kraków – Słowik Olkusz (1-1). Chwilę później Prokocim pokonał gospodarzy 2-1. W ostatnim meczu dnia AP Kmita „A” Zabierzów zremisował 2-2 ze Słowikiem i stało się jasne, że całe zawody wygrał Prokocim przed Słowikiem i AP Kmitą.

JUNIORZY MŁODSI:

Klasyfikacja końcowa Turnieju:              

1. Prokocim Kraków  

2. Słowik Olkusz  

3. AP Kmita „A” Zabierzów  

4. AP Gołcza  

5. Dalin „A” Myślenice

6. AP Kmita „B” Zabierzów

7. Nadwiślan Kraków

8. B&T Trzciana 2000                                                                      

9. Prądniczanka „A” Kraków

10. Prądniczanka „B” Kraków*

11. Wierzbowianka Wierzbno

12. Dalin „B” Myślenice*

*Prądniczanka oraz Dalin wystawiły do rywalizacji po dwa zespoły, wskutek niestawienia się Hutnika i Skalanki.

Klasyfikacje indywidualne Turnieju:

Najlepszy Zawodnik Turnieju: Bruzda Paweł /Prokocim/

Król Strzelców: Rusinek Kamil /AP Kmita/

Najlepszy Bramkarz: Żebrowski Olaf /Prokocim/

Najlepszy Obrońca: Koźlik Kacper /Słowik/

Najlepszy Rozgrywający: Koźlik Jan /Słowik/

Najlepsi Zawodnicy w drużynie:

Prokocim Kraków – Gawłowski Wiktor

Słowik Olkusz – Dybek Miłosz

AP Kmita „A” Zabierzów – Stachura Wiktor

AP Gołcza – Paczos Bartosz

Dalin „A” Myślenice – Rak Jakub

AP Kmita „B” Zabierzów – Ryś Kacper

Nadwiślan Kraków – Adamczyk Grzegorz

B&T Trzciana 2000 – Pasionek Jakub

Prądniczanka „A” Kraków – Kowaliński Kacper

Prądniczanka „B” Kraków – Frąś Marcin

Wierzbowianka Wierzbno - Guzik Kamil

Dalin „B” Myślenice – Wójcik Jakub

Niedzielna rywalizacja juniorów (zawodnicy z rocznika 1999 i młodsi), biorąc pod uwagę historię turnieju Kmita Cup i jego poprzednich edycji, stała na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Wiele pojedynków już w fazie grupowej zapowiadało kapitalną rywalizację. Zmagania w grupie „A” zostały zdominowane przez drużyny z Gminy Zabierzów. Z kompletem punktów z pierwszego miejsca awansowali gospodarze, prowadzeni przez trenera Artura Gawła, zaś sześć punktów zapewniło drugą pozycję Orlętom Rudawa. W grupie B do samego końca o prawo gry w półfinale walczyły trzy zespoły – Prokocim Kraków, Krakus Swoszowice i AP Kmita „B” Zabierzów. Ostatecznie to dwa pierwsze wyszły z tej rywalizacji zwycięsko. W grupie C najlepsza okazała się Clepardia Kraków, która awansowała wraz ze Świtem Krzeszowice. 

Półfinały były świetnymi widowiskami, które oglądało się z prawdziwą przyjemnością. Wszystko rozpoczęło się od starcia AP Kmity „A” z Krakusem Swoszowice. Gospodarze szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie, lecz Krakus wcale nie zamierzał się poddać. Bramka kontaktowa, zdobyta na 48 sekund przed końcowym gwizdkiem okazała się jednak tylko honorową. W drugim półfinale Prokocim bez większych problemów rozprawił się ze Świtem Krzeszowice, zwyciężając 3-1. O sporą niespodziankę pokusiły się za to Orlęta z Rudawy, które zremisowały w regulaminowym czasie z faworyzowaną Clepardią 0-0, by następnie dzięki lepiej egzekwowanym rzutom karnym zameldować się w finale.   

Na tym etapie zawodów, decydującym starciem dla końcowych rozstrzygnięć była w rzeczywistości potyczka AP Kmity z Prokocimiem. Gospodarze po bardzo mądrej i dojrzałej grze pokonali zespół prowadzony przez Roberta Oczkosia 2-0. Zdaniem wielu obserwatorów był to mecz stojący na najwyższym poziomie i z całą pewnością godny finału. Chwilę później podopieczni Artura Gawła wysoko wygrali z Orlętami (5-0) i stało się jasne, że dzięki temu staną oni na najwyższym stopniu podium. Drużyny z Gminy Zabierzów rozdzielił Prokocim, który pewnie pokonał ekipę z Rudawy.  

JUNIORZY:

Klasyfikacja końcowa Turnieju:

1. AP Kmita „A” Zabierzów

2. Prokocim Kraków

3. Orlęta Rudawa  

4. Świt Krzeszowice

5. Krakus Swoszowice  

6. Clepardia Kraków  

7. Prądniczanka Kraków

8. AP Kmita „B” Zabierzów

9. Sankowia Sanka  

10. Sparta „B” Kazimierza Wielka*

11. Sparta „A” Kazimierza Wielka

12. Orzeł Sidzina       

*Sparta Kazimierza Wielka wystawiła do rywalizacji dwa zespoły, wskutek niestawienia się Jutrzenki Giebułtów. 

Klasyfikacje indywidualne Turnieju:

Najlepszy Zawodnik Turnieju – Tomczuk Dawid /Prokocim/

Król Strzelców – Olkuski Mateusz /AP Kmita/

Najlepszy Bramkarz – Szkodny Maciej /AP Kmita/

Najlepszy Rozgrywający – Wąs Adrian /Orlęta/

Najlepszy Obrońca – Rokosz Kamil /Prokocim/ 

Najlepsi Zawodnicy w drużynie:

AP Kmita „A” Zabierzów – Terebieniec Mikołaj

Prokocim Kraków – Łabuński Amadeusz

Orlęta Rudawa – Korba Grzegorz

Krakus Swoszowice – Mółka Maciej

Clepardia Kraków – Janicki Bartosz

Świt Krzeszowice – Kalemba Daniel

AP Kmita „B” Zabierzów – Chrzanowski Maciej

Prądniczanka Kraków – Mielecki Michał

Sankowia Sanka – Pytel Kamil

Sparta „A” Kazimierza Wielka – Jańczyk Grzegorz

Sparta „B” Kazimierza Wielka – Wieczorek Erwin

Orzeł Sidzina – Mangaya Henry

Podczas trzeciego już weekendu w ramach XIV edycji Kmita Cup, wystąpiły łącznie 24 zespoły. Bardzo dobrze na tle wymagających przeciwników spisali się gospodarze – AP Kmita Zabierzów, którzy wywalczyli złote medale w zmaganiach juniorów oraz brązowe w kategorii juniorów młodszych. O sporą niespodziankę pokusił się zespół Orląt Rudawa, zajmując trzecie miejsce w stawce juniorów.

W najbliższą sobotę (9 grudnia) na hali OSiR w Zabierzowie zaprezentują się najmłodsi zawodnicy w Turnieju Kmita Cup – Skrzaty. Początek zawodów dla gr. I w sesji porannej o godz. 8:30 (12 drużyn) i około 12:30 dla gr. II w sesji popołudniowej. Z kolei w niedzielę (10 grudnia), czeka nas rywalizacja Żaków młodszych (od godz. 8:00) i Orlików młodszych (od ok. 13:30).

Organizatorem Turnieju jest Akademia Piłkarska Kmita Zabierzów. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.