Kowalik trenerem Akademii !

Podczas obecnego okresu przygotowawczego, drużyna szykuje się do nowego sezonu pod wodzą nowego trenera. Jest nim dobrze znany w piłkarskim środowisku Jerzy Kowalik, który jednocześnie pełni funkcje prezesa klubu. 52-letni szkoleniowiec zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego trenera Akademii - Rafała Jędrszczyka, który pozostaje w klubie przy pracy z młodzieżą.

 

Jerzy Kowalik, urodził się 15 października 1961r. w Krakowie. W swojej karierze zarówno piłkarskiej jak i trenerskiej, związany właśnie z Krakowem. Główny pomysłodawca i inicjator utworzenia Akademii Piłkarskiej 2011 Zabierzów, w miejsce zdegradowanego przez zaległości finansowe Kmity Zabierzów. Stale związany z Gminą Zabierzów, obecnie pełni tam stanowisko Radnego, a także jest przewodniczącym Komisji Promocji, Kultury, i Sportu. Kowalik był już trenerem Akademii w sezonie 2011/2012. W pierwszym sezonie działalności klubu, drużyna zajęła w rozgrywkach Ligi Okręgowej 10. miejsce w tabeli.

Swoją karierę trenerską rozpoczął w sezonie 1996/1997 prowadząc IV-ligowego Górnika Wieliczka. Następnie przez dłuższy czas związany był z Krakowską Wisłą, w której był asystentem m.in. Wojciecha Łazarka oraz Franciszka Smudy. Przez krótki okres czas był także pierwszym trenerem. Następnie został szkoleniowcem III-ligowego Hutnika Kraków, z którym awansował do II. Ligi. Po krótkiej przerwie Kowalik powrócił na stadion przy ul. Reymonta gdzie następnie swięcił sukcesy, będąc asystentem Henryka Kasperczaka. Drużyna dwukrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski, oraz dotarła do 1/8 finału Pucharu UEFA. Po tym czasie, został trenerem III-ligowego Kmity Zabierzów, z którym dotarł aż do I ligi. W swojej bogatej karierze trenerskiej prowadził również takie zespoły jak: Zagłębie Sosnowiec (Ekstraklasa), Polonia Warszawa (I. Liga), Nida Pińczów (III. Liga), oraz Kolejarz Stróże (I. Liga). Ostatnio 52-letni trener pozostawał na wolnym rynku, pełniąc w tym czasie funkcje prezesa klubu Akademii Piłkarskiej 2011 Zabierzów.

 

Akademia Piłkarska 2011 Zabierzów, pragnie jednocześnie podziękować dotychczasowemu trenerowi, Rafałowi Jędrszczykowi za wykonaną pracę i osiągane wyniki przez pierwszą drużynę Akademii. Jędrszczyk nie żegna się jednak z klubem, gdyż dalej będzie pełnił funkcje trenera juniorów starszych Akademii.