AP Kmita gotowy do nowego sezonu

Planowana była ewolucja, lecz wyszła rewolucja – w tych słowach najprościej można opisać zmiany, jakie w ciągu ostatnich nieco ponad dwóch miesięcy, a zatem od meczu kończącego kompletnie nieudany sezon 2017/18 jeszcze na froncie V ligi przeszedł zespół AP Kmity Zabierzów.

Czy zmiany były potrzebne? Biorąc pod uwagę ogólną degrengoladę i fatalne wyniki zespołu raczej konieczne i niezbędne. Gruntowna przebudowa drużyny sprawiła, że w nowej, a więc A klasowej rzeczywistości w składzie pozostało tylko kilku zawodników, którzy jeszcze niedawno stanowili o sile zespołu.  

Omówienie zmian personalnych wypada zacząć w pierwszej kolejności od stanowiska trenera. Warto wspomnieć, że już w trakcie poprzednich rozgrywek, po czterech kolejnych porażkach na wiosnę tego roku z posadą pożegnał się Wojciech Pituła. Jego następcy, Adamowi Stadnikowi nie udało się uchronić drużyny przed spadkiem, choć biorąc pod uwagę moment, w jakim przejął on obowiązki pierwszego trenera i formę zawodników, niewątpliwie i tak sporym osiągnięciem była walka o ligowy byt aż do ostatniej kolejki.

W sezonie 2018/19 za odbudowę zespołu odpowiedzialny będzie Marcin Rusin, który po pięciu latach rozstał się z Nadwiślanem Rusocice. Pod jego wodzą rozpoczął się proces zmian personalnych w zespole. Początki jak zwykle bywały trudne, stąd nie mogą dziwić porażki w grach kontrolnych z wyżej notowanym Hutnikiem, czy też Czarnymi Staniątki. Nie należy również przeceniać remisu z Pasternikiem Ochojno, gdyż obiektywnie to rywal prezentował się lepiej. Z czasem jednak wykonana praca zaczęła przynosić pozytywne efekty i AP Kmita pokazał ciekawą piłkę, pomysł na grę oraz ofensywny styl, pokonując kolejno Iskrę Radwanowice 2-0, Zwierzynieckiego Kraków 6-0, a w ostatnim sparingu w Kokotowie miejscowego Strażaka 3-2.

Teraz czas na długo wyczekiwaną ligową weryfikację. Pierwszym przeciwnikiem będzie solidny Sportowiec Modlniczka. Początek meczu w niedzielę, 19 sierpnia o godz. 17:00 na stadionie przy ul. Sportowej 2 w Zabierzowie.   

Z drużyny odeszli:   

Maciej Szkodny – Nadwiślan Kraków (wypożyczenie)

Rafał Czech – Świt Krzeszowice (definitywny)

Krzysztof Barczuk – Halniak Maków Podhalański (wypożyczenie)

Dawid Burzyński – Halniak Maków Podhalański (definitywny)

Adam Popowicz – Halniak Maków Podhalański (definitywny)

Mateusz Marszałek – MKS Trzebinia (definitywny)

Sebastian Wszołek – Słomniczanka Słomniki (definitywny)

Paweł Grzesiak – Skawinka Skawina (koniec wypożyczenia z Kaszowianki)

Patryk Kulesza – koniec wypożyczenia z Naprzodu Jędrzejów 

Mateusz Grochola – nie podjął treningów

Łukasz Kominiak – nie podjął treningów

Paweł Pituła – nie podjął treningów

Sebastian Sikora – nie podjął treningów

 

Do drużyny dołączyli:

Paweł Długopolski – powrót z wypożyczenia do Wisły Czernichów

Jakub Ryś – powrót z wypożyczenia do Wieczystej Kraków

Krzysztof Kawałek – powrót z wypożyczenia do Zelkowa

Arkadiusz Lekki – Lot Balice  

Piotr Góral Sportowiec Modlniczka

Oleh Nadopta, Paweł Markowski, Daniel Mlostek, Marcin Ryś, Tomasz Szafran, Tomasz Świder – wszyscy z Nadwiślanu Rusocice

Mateusz Pietrzyk – Orzeł Bębło

Michał Haduch, Mateusz Olkuski, Mikołaj Terebieniec, Damian Wójcik – wychowankowie, którzy ukończyli wiek juniora   

W drużynie obok wyżej wymienionych zawodników pozostali: Marcin Kukiełka, Konrad Kwiatkowski, Patryk Mucha, Wiktor Ramut, Wojciech Skotnicki, Dawid Stygar, Mateusz Śliwiński oraz Szymon Tyrała.

Powyższą listę uzupełnia Kacper Woźniak, który aktualnie leczy poważną kontuzje i jego rozbrat z piłką potrwa kilka miesięcy. Problemy z kolanem ma także Piotr Więckowski. Do dyspozycji trenera niebawem ma również wrócić Dariusz Kuźma
Klub liczy na ich powrót !