Zapowiedź XVI kolejki V ligi

W trzecim meczu rundy rewanżowej, już w najbliższą sobotę, 9 kwietnia o godz. 16:30, na stadionie przy ul. Sportowej 2, Akademia Kmita podejmować będzie Świt Krzeszowice. 

Rywalizacja pomiędzy Kmitą, a Świtem zawsze wzbudzała duże zainteresowanie. Po wielu latach oba zespoły ponownie spotykają się w rozgrywkach na szczeblu klasy okręgowej. Świt w ubiegłym roku spadł z IV ligi, a obecnie jest na 9 miejscu w tabeli, mając po 15 kolejkach 17 punktów na koncie (5 zwycięstw, 2 remisy, 8 porażek). W rundzie wiosennej ekipa z Krzeszowic wzbogaciła się o punkt za sprawą remisu z Piastem Wołowice 4-4 (choć Świt prowadził już 4-1). W ostatniej kolejce podopieczni dobrze znanego w Zabierzowie Kazimierza Śliwińskiego ulegli Nadwiślanowi Kraków 3-5. Po tym meczu doszło do zmiany na ławce trenerskiej, a wspomnianego Kazimierza Śliwińskiego zastąpił Marcin Kostera (poprzednio szkoleniowiec Pcimianki, którą zaprowadził zresztą na szczyt gr. III krakowskiej V ligi). Jak wynika z komunikatów podawanych przez naszych najbliższych rywali, decydującym powodem zwolnienia dotychczasowego trenera był konflikt z grupą czołowych zawodników. Także i z tej przyczyny sobotni mecz zapowiada się dla Akademii Kmita jako szczególnie trudny, wszak często po zmianie szkoleniowca potrafi zafunkcjonować efekt tzw. nowej miotły. Wobec stosunkowo licznej kadry, trudno przewidzieć również w jakim składzie wystąpi zespół przyjezdnych.

Niezależnie od powyższego i tak to Akademia Kmita, choćby z racji zajmowanego wysokiego miejsca w tabeli, roli gospodarza, ale i równocześnie za sprawą dwóch wiosennych wygranych w lidze (po 1-0 z Lotnikiem i Tęczą Piekary) musi uchodzić za faworyta meczu. W pamięci podopiecznych Artura Gawła musi jednak pozostawać jesienne spotkanie w Krzeszowicach, gdy również po dwóch zwycięstwach, AP Kmita tylko bezbramkowo zremisował, co zgodnie w Zabierzowie przyjęto za stratę dwóch punktów, a nie zdobycz jednego.

W meczach z udziałem Świtu pada najwięcej bramek w V lidze gr. II - łącznie już 77, co daje średnią ponad 5 goli na każde spotkanie. Świt sporo goli zdobywa (31), ale jeszcze więcej traci (46, gorszy pod tym względem jest tylko ostatni w tabeli Lotnik Kryspinów - 47). Zespół z Krzeszowic kiepsko radzi sobie na wyjazdach, gdzie raz wygrał, raz zremisował i pięć razy schodził pokonany.

Akademia Kmita jest z kolei niepokonany w roli gospodarza od 3 października 2015 r. Podopieczni Artura Gawła mogą pochwalić się drugą najlepszą defensywą w lidze (10 straconych goli, o jeden więcej od najlepszej w tym względzie Kaszowianki). W drużynie AP Kmity panuje duża mobilizacja przed sobotnim spotkaniem, a wszyscy liczą na trzecią kolejną wygraną, a więc podobną serię, która w tym sezonie zdarzyła się między 5 i 7 kolejką. Dodatkowo po stratach punktów na wiosnę zarówno przez Dalin oraz Kaszowiankę, strata Zabierzowian do liderującego duetu zmniejszyła się tylko do trzech punktów. Dodatkowo w tej kolejce Dalin zagra w ważnym dla układu tabeli meczu wyjazdowym z Nadwiślanem Kraków, który podobnie jak Akademia Kmita ma 29 punktów na koncie.

Nie ulega wątpliwości, że w sobotę szykuje się w Zabierzowie ciekawe piłkarskie widowisko, na którym po prostu nie wypada się nie pojawić!